FORTH AND ENDRICK PROVINCE

Forth Valley Fixtures

Province teams take part in two Forth Valley competitions against clubs from the Stirlingshire, Scottish Central and West Lothian Provinces. These are the Bonspiel and Knockout competitions.

The Bonspiel is due to take place at Stirling on Wednesday 22 January 2020. The Province clubs due to play in this are Balfron, Buccaneers, Buchlyvie, Drymen, Gargunnock, and Strathendrick.

The Knockout is due to take place in September and October 2019. The Province clubs due to play in this are Balfron, Drymen, Kippen and Strathendrick.

Bonspiel

Knockout

Codes for Provinces:

A - Stirlingshire

B - Forth & Endrick

C - Scottish Central

D - West Lothian


Forth Valley Bonspiel - Wednesday 22 January 2020 at Stirling
First Session - 18.15
CodeSheetTeam
B11Balfron
A11Borestone & Stirling
D12Abercorn
C22Blairdrummond
B23Strathendrick
A23Falkirk
C34Bridge of Allan
B34Drymen
D25Buchan
A35Falkirk Ladies
C16Airthrey Castle
D36Linlithgow

Forth Valley Bonspiel - Wednesday 22 January 2020 at Stirling
Second Session - 20.45
CodeSheetTeam
C44Doune
D44Livingston
A45Kilsyth
D55Oatridge
B46Gargunnock
C56Dunblane
A51Kilsyth Ladies
C61Keir
D62Uphall
B52Buccaneers
A63Sauchie & Bannockburn
B63Buchlyvie

 

The results were as follows:

TeamOppositionPointsEndsShots forShots againstShots up
BalfronBorestone & Stirling0-49-5
BuccaneersUphall2-107+3
BuchlyvieSauchie & Bannockburn0-36-3
DrymenBridge of Allan1-550
GargunnockDunblane2-63+3
StrathendrickFalkirk1-660
Forth & EndrickTotal - third6-3436-2
StirlingshireFirst9-4243-1
Scottish CentralSecond7-4030+10
West LothianFourth2-4047-7

 

Forth Valley Knockout at Stirling 2019
1st Round
Thursday
19 September
17.45
2nd Round
Wednesday
02 October
18.15
Semi-Final
Tuesday
15 October
18.15
Final
Wednesday
30 October
18.15
C1Airthrey Castle
vBorestone & Stirling
A1Borestone & Stirling
vAbercorn
D1Abercorn
v (5-3)Abercorn
B1Balfron
vDoune
A2Falkirk
v (1-10)Drymen
B2Drymen
v (5-7)Doune
C2Doune
vDoune
A3Grangemouth
v
D2Oatridge
vKilsyth
A4Kilsyth
vKilsyth
B3Kippen
v (7-10)Sauchie & Bannockburn
A5Sauchie & Bannockburn
vKilsyth - Winners
     
1st Round
Thursday
19 September
21.00 (NCA)
C3Keir
vKeir
D3Linlithgow
v (7-4)Keir
B4Strathendrick
v (15-4)Strathendrick
A6Torbrex
     

Top of Page